Ticari araç nedir?

Ticari araç nedir?

Ticari araçlar, faki grup dünyanın her yerinde insanlar tarafından hem kişisel hem de işle ilgili çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Bu kılavuzda, ticari bir aracı neyin tanımladığını, neyin ticari araç olarak kabul edildiğini ve onları tipik bir araba gibi farklı araç türlerinden nelerin ayırdığını açıklıyoruz.

Ticari araç nedir
Ticari araç nedir

Ticari araçlar nelerdir?

Ticari araç terimi, asıl amacı yolcudan ziyade mal veya malzeme taşımak olan bir aracı tanımlamak için kullanılmaktadır.

Bir ticari araç genellikle iki, üç veya daha fazla yolcu taşıyabilecektir, ancak koltukların arkasında malzeme taşımak veya büyük bir şeyi çekmek için tasarlanmış bir şey olacaktır ve bu özellik ticari aracın çoğunluğunu oluşturacaktır.

Ticari araç tipi

Bir minibüs, İngiltere’de ve ötesinde ticari araçların iyi bilinen ve çok kullanılan bir örneğidir, ancak ticari araç segmentini oluşturan farklı minibüsler ve minibüs benzeri araçlar olduğundan, yalnızca minibüs terimini kullanmak oldukça basittir.

Aşağıda, İngiltere’de ve diğer ülkelerde bulunan hemen hemen tüm farklı ticari araç türlerinin bir listesi bulunmaktadır.

Panelvan

Bu, türkiye yollarında görülen en yaygın ticari araç türüdür. Birçok sürücü, büyük bir yük taşıma kabiliyetini ve aynı zamanda sürüşü kolay olmasını tercih eder.

Kutu şeklindeki şekilleri ve arkadaki geniş, ferah kargo bölmeleriyle öne çıkan panel vanlar, Avrupa’da satılan hemen hemen her büyük ticari araç için ‘standart’ görünümdür. Panel vanlarda, sürücülerin doğrudan arkayı görmelerini sağlamak için dikiz aynaları veya arka camları yoktur, ancak yan aynalar bunu telafi etmek için ortalama arabanızdan daha büyüktür.

Minibüste çift kabin

Çift kabinli bir minibüs, bir panel van’a benzer, ancak ön koltukların arkasına fazladan bir koltuk sırası takılır ve bu arka koltukların yanına pencereler eklenir. Bu, bir panelvana kıyasla çok yönlü görüşü artırır, ancak bir panelvandan da alabileceğinizden daha az kargo alanı anlamına gelir.

Ancak, düzenli olarak en az birkaç yolcu taşıyabilen ticari bir aracın peşindeyseniz ve bir panelvandan alacağınız kadar fazla yük alanına ihtiyacınız yoksa, o zaman çift kabinli bir minibüs buna değer. bakmak.

Kamyonet

Bazıları onları kargo taşımaktan çok aile taşımacılığı olarak kullansa da, kamyonetler hafif ticari araçlar olarak sınıflandırılır. Amerika’da oldukça popüler olan ve çok sayıda Avrupalı ​​için de çekici olan pikap kamyonlar, arkadaki geniş açık yükleme alanları sayesinde göze çarpmaktadır.

Kamyonetlerin yükleme alanı, özellikle uzun veya uzun eşyaların taşınmasında faydalı olabilir. İnsanların arkadan bir şeyler sıkıştırmasını önlemek için bir anahtarla açılması gereken koruyucu kapaklar alınabilir.

Kamyonetlerin kabini ya sadece iki koltuğa sahip olabilir ya da beş yolcu kapasiteli çift kabinli iç mekan olabilir. Kabinlerin tasarımı ve hissi, özellikle modern pikap kamyonlarının geliştirilmiş teklifleri olmak üzere, aynı üretici tarafından yapılan otomobillere benzer olma eğilimindedir.

yan minibüs

Dropside minibüsler, kamyonetlere benzer şekilde arkada geniş ve açık yükleme bölmelerine sahiptir. Pick-up’lardan farklı olarak, yan yana duran minibüsler genellikle mevcut ticari araçlara/panel kamyonetlere dayanır.

Ayrıca, pikap kamyonların yalnızca arka tarafında bir açılış paneli bulunma eğilimindeyken, yan paneller alçaltılmış olabilir, bu da mal sahibine ve diğer kişilere eşya eklerken veya çıkarırken daha fazla erişilebilirlik sağlar.

Damperli kamyonet

Damperli kamyonetler, büyük, açık bir yükleme bölmesine sahip iki veya üç koltuklu araçlar olarak, yan yana açılan minibüslere benzer bir tasarıma sahiptir. Damperli kamyonetler arasındaki en büyük fark, yükleme bölmesinin, minibüsün içeriğini arkadan yatırabilen veya boşaltabilen bir hidrolik şahmerdan ile donatılmış olmasıdır.

Ekstra teknoloji, kaçınılmaz olarak bir damperli minibüsü bir yan minibüsten daha pahalı hale getirir, ancak yetenekleri, onu çöp veya çakıl gibi şeyleri taşımak isteyenler için popüler bir araç seçimi haline getirir.

Şasi kabini

Şasi kabini olan ticari araçlar, bir veya iki koltuk sıralı yolcu kabininin arkasında temellerine indirgenmiştir. Arkada, önceden monte edilmiş bir konteyner veya yük alanının aksine sadece şasi rayları bulunur.

Bunun amacı, mal sahibine malların taşınması yerine veya bunlara ek olarak belirli görevler için ekipman kurma esnekliği vermektir. Birisi iş için ticari bir araç istiyorsa ancak panelvanlar veya pikaplar uygun değilse, o zaman bazı özel modifikasyonlara sahip bir şasi kabini aradıkları cevap olabilir.

Ticari olmayan araç nedir?

Ticari olmayan bir araç, öncelikle insanları taşımak için tasarlanmış her türlü aracı tanımlar.

Bu nedenle, günümüz otomobil pazarında aklınıza gelebilecek hemen hemen her tür araba (hatchback, SUV, MPV, emlak vb.) veya belirli bir model, ticari olmayan bir araç olarak nitelendirilir.

Tıkla Hemen Ara