Ford, kıt araçlar için fiyatlar arttıkça sürpriz bir kâr elde etti

Ford, kıt araçlar için fiyatlar arttıkça sürpriz bir kâr elde etti

Ford Motor Co., ikinci çeyrekte kritik bir parça sıkıntısının üstesinden gelerek, bayi partilerinde bulunması zorlaşan modellerde artan fiyatlar sayesinde sürpriz bir kâr elde etmeyi başardı .

Çarşamba günü otomobil üreticisi, düzeltilmiş kazançlar için tam yıl tahminini faki grup ticari araç kiralama faiz ve vergiler öncesi 9 milyar ila 10 milyar dolar aralığına yükseltti. Bu, önceki tahmininden yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir artış ve geçen yıl elde ettiğinin en az üç katı. Dearborn, Michigan merkezli şirket, satış hacminin yılın ikinci yarısında yaklaşık %30 artmasını bekliyor.

İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, Ford’un önümüzdeki baharda çıkacak elektrikli F-150 Lightning kamyoneti için şimdi 120.000 $’dan fazla rezervasyonu olduğunu ve bu talebin yeniden canlandırılan bir Bronco spor arazi aracı için benzer şekilde yüksek olduğunu söyledi .

Farley bir konferans görüşmesinde analistlere verdiği demeçte, “Artık ikinci yarıda ve bu sıcak ürünler, bastırılmış talep ve iyileşen çip arzı nedeniyle büyüme için bahar yüklü durumdayız” dedi.

Ford, yarı iletken kıtlığından rakiplerinden daha fazla zarar gördü, çünkü baharda çıkan bir Japon fabrikasından çok fazla cips tedarik etti. Buna rağmen şirket, faiz ve vergiler öncesi 1,1 milyar dolarlık ikinci çeyrek kazancı açıkladı ve bu 167 milyon dolarlık analistin tahminlerinin oldukça üzerindeydi. Hisse başına düzeltilmiş kazanç, analistlerin tahmin ettiği 5 sentlik kaybı geride bırakarak 13 sentte geldi.

Sonuçların açıklanmasının ardından otomobil üreticisinin hisseleri, uzun vadeli işlemlerde %4’e kadar yükselerek 14,42$’a yükseldi. Yatırımcılar otomobil üreticisinin arkasında toplandı ve Çarşamba günkü kapanış itibarıyla bu yıl hisseleri %58 artırdı.

Ford, kıt araçlar için fiyatlar arttıkça sürpriz bir kâr elde etti
Ford, kıt araçlar için fiyatlar arttıkça sürpriz bir kâr elde etti

Yeni model yıldırım

F-150 Lightning, kompakt Maverick kamyon ve Bronco SUV gibi iyi karşılanan yeni modeller ve tüm seriyi elektriklendirmek için 30 milyar dolar harcama planı, Ford hisselerini canlandırdı.

Ford, yılın ikinci yarısında hacimde beklenen artışa rağmen, yılın ilk altı ayından itibaren faiz ve vergi öncesi kazancının düşeceğini tahmin ediyor.

Finans Direktörü John Lawler, artan emtia maliyetlerinin ikinci yarıda kazançlardan 2 milyar dolarlık bir pay alacağını söyledi . Otomobil üreticisinin kredi kolu olan Ford Credit de, yüksek kullanılmış araç fiyatlarının düşmesiyle karının yaklaşık 1 milyar dolar düştüğünü görecek . Aynı zamanda Ford, elektrifikasyon ve otomasyona yoğun bir şekilde harcama yapacak.

Tıkla Hemen Ara