Ford, Arabaları Yeterince Hızlı Yapamadığı İçin Sürpriz Bir Kazanç Sağladı

Ford, Arabaları Yeterince Hızlı Yapamadığı İçin Sürpriz Bir Kazanç Sağladı

Ford Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ikinci çeyrekte faki grup 561 milyon dolarlık net gelire sahip olduğunu ya da üç ay önce talaş kıtlığının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında üretimi yüzde 50’ye kadar azaltabileceğini söylediğinde beklenenden daha iyi bir rakam olduğunu söyledi . Ford satın alan biri için kötü zamanlar, Ford’un kendisi için iyi zamanlar olabilir.

Ford, Arabaları Yeterince Hızlı Yapamadığı İçin Sürpriz Bir Kazanç Sağladı
Ford, Arabaları Yeterince Hızlı Yapamadığı İçin Sürpriz Bir Kazanç Sağladı

Ford ayrıca, öncelikle Wall Street’teki yatırımcılara sunulan bir “büyüme planı” olan Ford+ adlı bir şeye de itibar etti. Ford artık bir teknoloji şirketi, görüyorsunuz, elektrikli araçları ve özerklik planları, otomobillerdeki kablosuz güncellemeleri ve daha fazla mobil onarım hizmeti planları. Tesla’nın otomobil endüstrisini temelden değiştirmediği söylenmesine asla izin vermeyin ve evet, yatırımcılar Elon Musk’ın şirketine yaptıklarının yakınında bile değer vermeye başlarsa Ford buna bayılırdı.

Ford’un başkanı ve CEO’su Jim Farley yaptığı açıklamada , “Ford+, farklı ürünler ve hizmetler, her zaman açık müşteri ilişkileri ve gelişmeye devam eden kullanıcı deneyimleri yaratmakla ilgilidir” dedi . “Ve bu zaten oluyor – Ford’a başvurduğunuz her yerde harika örnekler var ve müşterilerimiz ve şirketimiz için faydaları zamanla gerçekten artacak.”

Ford, Ford+ başarılarının şunları içerdiğini söylüyor: Mustang Mach-E’nin tanıtımı; Maverick’in duyurusu; F-150 Lightning’in duyurusu; Ford’un tescilli araç yazılımı Blue Oval; ve Lyft ve Argo ile işbirliği . Bunun Ford’un (sans +) son zamanlarda yaptığı şeylerin bir listesi olduğunu fark edeceksiniz. Ford, bu çeyrek karı ile kendisini şaşırttığını da söyledi.

Aslında, Ford beklenenden daha iyi bir performans sergiledi ve daha düşük teşvikler ve şirket çapında 1,1 milyar $’lık faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazanç sağlayan uygun bir araç karışımı yoluyla geliri ve karı optimize etmek için güçlü talepten yararlandı.

Bu, “geçen üç ay içinde yeni bir Ford istediyseniz ve çoğunuz bunu yaptıysa, Ford kesinlikle sizi bir varilden fazla tuttu. Ayrıca stokta sadece pahalı Ford’lar var gibi görünüyor, ilginç.”

Her neyse, Lincoln’ün neden hala buralarda olduğunu merak ediyorsanız:

Lincoln markası, ikinci çeyrekte şimdiye kadarki en yüksek üç aylık perakende satışlarını kaydederek, Çin’deki şirket performansının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamaya devam etti. Lincoln’ün hacminin yüzde doksan yedisi artık ülke içinde üretiliyor ve bu da üretim maliyetlerini düşürüyor. Aslında Lincoln, JD Power’ın 2021 Çin Satış Memnuniyeti Endeksi Araştırmasında, 11 yıldır en üst sırada yer alan Audi’nin yerini alarak 1 numara oldu.

Ford şimdi 2021 yılının tamamı için 10 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor. Şirket, üretim kapasitesinin geri geleceğini ve bir miktar kazanç sağlayacağını, ancak emtia fiyatlarının (hammaddelerin) muhtemelen artacağını ve üretim kazançlarının bir kısmını dengeleyeceğini söylüyor. . Yine de Ford iyimser.

İkinci çeyrekten çıkarken, Mustang Mach-E ve diğer Ford araçları için ABD müşteri tarafından satılan perakende sipariş bankası, 2020’deki aynı noktada yedi kat daha büyüktü. Bronco SUV ve daha sonra dahil olmak üzere modellere yönelik mevcut ve beklenen ilave taleple birlikte , Maverick ve F-150 Lightning alıcıları için, Farley, yarı iletken arzı dengelendiğinde ve talebi daha yakından karşıladığında, işin bir toparlanma için “yay yüklü” olduğunu söyledi.

Ford’un değeri yaklaşık 55 milyar dolar, Tesla’nın değeri ise bunun on katından fazla.

Tıkla Hemen Ara